Te czarne, śmieszne kreski dla „wtajemniczonych”,
pokazują więcej niż mogłoby się wydawać.
Łącząc to z łatwością wykonania takiego badania, mamy kolejne
świetne narzędzie w walce o Wasze zdrowie i dobre samopoczucie.
EKG to badanie pokazujące czynność elektryczną serca.
Przedsionki i komory naszego serca bez przerwy kurczą się i rozkurczają pompując krew we właściwy sposób. Tym procesem steruje między innymi nasz naturalny rozrusznik serca, a ten działa na prąd.
To właśnie ten potencjał elektryczny inicjowany przez rozrusznik można (dzięki przyczepieniu elektrod), odczytać ze skóry naszego ciała w trakcie badania EKG.
Czarna kreska na wydruku, wychylająca się w górę i w dół w charakterystyczny sposób pokazuje jak kurczą się poszczególne części serca i w jakim czasie. Skurcz to w tym przypadku zmiana potencjału elektrycznego – dzięki temu igła rysująca kreskę może się wychylać.
Ci którzy znają się na rzeczy, a wśród nich kardiolodzy wiodą prym, świetnie widzą w tych krzywych kreskach przedsionki, komory i ich aktualną pracę.
Arytmie, bloki serca, niedokrwienie czyli zawał, zaburzenia prawidłowego pobudzania przedsionków i komór, dodatkowe pobudzenia i inne.
Zapis pokazuje najczęściej niecałą minutę pracy serca.
To wystarczy jeśli serce pracuje prawidłowo – każda minuta będzie wyglądać podobnie, szybciej, wolniej ale podobnie.
Wystarczy jeśli serce pracuje nieprawidłowo i jest to utrwalone czyli pracuje nieprawidłowo na stałe – nieważne którą minutę zobaczymy i tak widzimy co się dzieje.
Trafimy z zapisem albo nie… Dowiemy się albo nie…
W takim wypadku możemy wykonać badanie ciągłe, przez 24h, 48h, nawet do kilku dni… ale o badaniu HOLTER ekg kiedy indziej…
Pacjent leży wygonie na plecach, a do odsłoniętej klatki piersiowej przyczepia się elektrody aparatu.
Elektrody przykleja się do skóry lub przysysa, najczęściej kolorowymi gruszkami. Na ręce i nogi przykleja się lub zakłada elektrody kończynowe.
I to wszystko. Resztę wykonuje aparat EKG.
Badanie jest bezbolesne.
W trakcie pomiaru należy leżeć swobodnie, nie ruszać się i oddychać normalnie, chyba że… wykonujący badanie poprosi o nabranie powietrza i przytrzymanie przez chwilę.
Całe badanie trwa zazwyczaj kilka minut.
Do EKG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Do badania trzeba rozebrać się od pasa w górę i odsłonić okolicę kostek na nogach oraz nadgarstków.
Panie – planując badanie EKG najlepiej nie zakładać rajstop lub rajtuzów, których nie można podciągnąć nad kostki. Jeśli jesteście w rajstopach badanie najczęściej można wykonać, ale trzeba liczyć się z dużą porcją żelu w miejscu przyłożenia elektrod.
W większości przypadków badanie można wykonać w staniku.
Panowie – jeśli macie mocno owłosioną klatkę piersiową, również trzeba liczyć się z dużą ilością żelu w miejscach przyczepienie elektrod.
Rzadko zdarza się, że badanie nie jest możliwe w „normalnym stanie” i pacjent wymaga specjalnych przygotowań, np. dodatkowego rozbierania lub golenia.
Kardiolog Joanna Maślanka – Specjalistyczna Praktyka Lekarska
NIP: 8862394515 REGON: 020068525